Welcome to our upcoming Y7 families for 24/25 Academic Year! Please click the link below or scroll down on the homepage and click the red splash to access our transition page!

Y6 Transition Page

Meet the team

Joel Hinchliffe Joel Hinchliffe Headteacher

With focus on standards and attainment

Sarah Windle Sarah Windle Deputy Headteacher
Sarah Windle Sarah Windle Deputy Headteacher
Mike Rogers Mike Rogers Assistant Headteacher
Mike Rogers Mike Rogers Assistant Headteacher
Gregg Henderson Gregg Henderson Assistant Headteacher
Gregg Henderson Gregg Henderson Assistant Headteacher
Alexandra Paine Alexandra Paine Assistant Headteacher
Alexandra Paine Alexandra Paine Assistant Headteacher
Scott Swallow Scott Swallow Assistant Headteacher
Scott Swallow Scott Swallow Assistant Headteacher
Daniel Moat Daniel Moat Associate Assistant Headteacher
Daniel Moat Daniel Moat Associate Assistant Headteacher
Matthew Tyers Matthew Tyers Associate Assistant Headteacher
Matthew Tyers Matthew Tyers Associate Assistant Headteacher
Helen Child Helen Child Regional Business Manager
Helen Child Helen Child Regional Business Manager

E-ACT Team

Andrea Atkinson Andrea Atkinson Regional Executive Headteacher
Andrea Atkinson Andrea Atkinson Regional Executive Headteacher
Adele Johnson Adele Johnson Trust Safeguarding Lead
Adele Johnson Adele Johnson Trust Safeguarding Lead
Emma Lovell Emma Lovell Executive Coordinator
Emma Lovell Emma Lovell Executive Coordinator

Head of Departments

Lucy Foster Head of English
Lucy Foster Head of English
Zoe Kelly Head of Science
Zoe Kelly Head of Science
Lauren Barney Lauren Barney Head of Maths
Lauren Barney Lauren Barney Head of Maths
Angus Heath Angus Heath Head of Humanities Department
Angus Heath Angus Heath Head of Humanities Department
Amy Hurst Head Of DT
Amy Hurst Head Of DT
Kristina Birchall Head of Modern Foreign Languages
Kristina Birchall Head of Modern Foreign Languages
Dan Clayton Dan Clayton Head Of Art
Dan Clayton Dan Clayton Head Of Art
Darren Butterworth Darren Butterworth Head of PE
Darren Butterworth Darren Butterworth Head of PE
Sam Webb Head of Geography
Sam Webb Head of Geography
Sara Parkes Sara Parkes Head Of Drama
Sara Parkes Sara Parkes Head Of Drama
Shadab Ahmed Head of ICT
Shadab Ahmed Head of ICT

Progress Teams

John Hallam John Hallam Progress Leader KS3
John Hallam John Hallam Progress Leader KS3
Jennifer Nicholls Jennifer Nicholls Progress Leader KS4
Jennifer Nicholls Jennifer Nicholls Progress Leader KS4
Ashley Moat Ashley Moat Progress Manager Year 7
Ashley Moat Ashley Moat Progress Manager Year 7
Ashley Royston Ashley Royston Progress Manager Year 8
Ashley Royston Ashley Royston Progress Manager Year 8
Ross Thompson Ross Thompson Progress Manager Year 9
Ross Thompson Ross Thompson Progress Manager Year 9
Jackie Doughty Jackie Doughty Progress Manager Year 10
Jackie Doughty Jackie Doughty Progress Manager Year 10
Daniel Cheatle Daniel Cheatle Progress Manager Year 11
Daniel Cheatle Daniel Cheatle Progress Manager Year 11

Safeguarding Team

Sarah Husband Sarah Husband Designated Safeguarding Lead
Sarah Husband Sarah Husband Designated Safeguarding Lead
Jenny Montgomery Jenny Montgomery Safeguarding and Welfare Office, DSLD
Jenny Montgomery Jenny Montgomery Safeguarding and Welfare Office, DSLD
Maria Burton Maria Burton Safeguarding and Welfare Officer, DSLD
Maria Burton Maria Burton Safeguarding and Welfare Officer, DSLD
Kim McDonald Kim McDonald Safeguarding and Welfare Officer, DSLD
Kim McDonald Kim McDonald Safeguarding and Welfare Officer, DSLD
Justine DaSilva Justine DaSilva Safeguarding, Welfare and Attendance Administration Officer
Justine DaSilva Justine DaSilva Safeguarding, Welfare and Attendance Administration Officer

Reception and Clerical Team

Arthur Annabel Arthur Annabel Personal Assistant to the Headteacher
Arthur Annabel Arthur Annabel Personal Assistant to the Headteacher
Donna Tewson Donna Tewson Receptionist
Donna Tewson Donna Tewson Receptionist
Lynsey Hall Lynsey Hall Receptionist
Lynsey Hall Lynsey Hall Receptionist

Attendance Team

Angela Hall Angela Hall Attendance Manager
Angela Hall Angela Hall Attendance Manager
Kimberley Womack Kimberley Womack Attendance Officer
Kimberley Womack Kimberley Womack Attendance Officer
Jessica Sellars Jessica Sellars Attendance Officer
Jessica Sellars Jessica Sellars Attendance Officer

Northern Regional Team (Sheffield)

Nicola Mosley Nicola Mosley Regional Finance Compliance Manager - Sheffield
Nicola Mosley Nicola Mosley Regional Finance Compliance Manager - Sheffield
Helen Lilley Helen Lilley Regional Finance Officer - Sheffield
Helen Lilley Helen Lilley Regional Finance Officer - Sheffield
Nik Oxley Nik Oxley Regional ICT Support Manager
Nik Oxley Nik Oxley Regional ICT Support Manager
Mick Sheehan Mick Sheehan Regional ICT Officer
Mick Sheehan Mick Sheehan Regional ICT Officer
Martin Harrison Martin Harrison Regional Facilities & Health & Safety Manager - Sheffield
Martin Harrison Martin Harrison Regional Facilities & Health & Safety Manager - Sheffield
Cameron Blacklaws Cameron Blacklaws Regional Site Officer - Sheffield
Cameron Blacklaws Cameron Blacklaws Regional Site Officer - Sheffield
Jordan Bodfield Regional Site Officer - Sheffield
Jordan Bodfield Regional Site Officer - Sheffield

Additional Key Support Staff

Hollie Hobson Hollie Hobson Wellbeing & Intervention Officer
Hollie Hobson Hollie Hobson Wellbeing & Intervention Officer
Michelle Fitzakerley Michelle Fitzakerley School counsellor
Michelle Fitzakerley Michelle Fitzakerley School counsellor
Caroline Hanson Caroline Hanson Careers Lead
Caroline Hanson Caroline Hanson Careers Lead
How to apply for a place at Parkwood Find Out More
We recommend
About
Meet the team
Contact